Shtatë farat e frutave që zakonisht i hedhim, por ngrënia e tyre mund të përmirësojë shëndetin

Frutat janë një nga përbërësit më të mirë për t’u konsumuar. Përveç që janë të shijshme dhe të ëmbla, ato janë gjithashtu të mbushura me një gamë të gjerë të lëndëve ushqyese që janë thelbësore për shëndetin tonë në përgjithësi. Meqenëse fruti punon si një shtresë mbrojtëse për farën, konsumimi i farës ka disa përfitime edhe për shëndetin tonë.

Më poshtë do shihni një listë të farërave që duhet të përfshini në dietën tuaj për të qenë në shëndet të mirë fizik dhe mendor.

1. Farat e shalqirit për lëkurë më të mirë

Shalqiri i ëmbël dhe freskues është një frut super i ftohtë që na kujton verën dhe të gjitha ndjenjat e lumtura që vijnë me të. Ne kemi zakon të heqim farat para se të hamë frutat, por jo gjithmonë është gjëja e duhur që bëjmë. Farat e shalqinit janë plot me vitaminë C dhe antioksidantë të përdorur kryesisht për të trajtuar aknet dhe për të marrë lëkurë më të shëndetshme.

Si të hani farat: Farat e shalqirit mund të piqen, mund t’i vendosni pak vaj ulliri dhe pak kripë para se t’i piqni në furrë. Ata kanë shije shumë të mirë. Sidoqoftë, nuk ka dëm nëse i hani drejtpërdrejt nga frutat pasi ato treten lehtë.

2. Farat e papajës për një sistem tretës të shëndetshëm

Përveç shijes së mirë, papaja është një frut ushqyes dhe përfitimet e saj janë të njohura pa mëdyshje. Ashtu si frutat e tjera, ne i hedhim farat para se t’i hamë, ose rastësisht kafshojmë njërën prej tyre. Farat e papajës janë të pasura me enzimën e njohur si papainë, e cila ndihmon në rritjen e aftësive tretëse.

Si të hani farat: Është krejtësisht në rregull të hani farat e papajës. Në fakt, është e mirë për sistemin tuaj tretës dhe shëndetin në përgjithësi. Mund t’i përtypni me fruta dhe t’i shijoni të freskëta, ose mund t’i ruani dhe t’i përdorni si erëza për sallatat tuaja.

3. Farat e shegës për humbje peshe

Hapja e një shege mund të duket si shumë punë, por lëngu që marrim nga ky fruti është gjithmonë i shijshëm. Ky frut i ftohtë përmban shumë lëndë ushqyese thelbësore për trupin. Farat, nga ana tjetër, janë një dozë e mirë për shëndetin dhe mund t’ju ​​ndihmojnë të humbni peshë, sipas specialistëve.

4. Farat e avokados për shëndetin kardiovaskular

Avokadot janë një nga frutat më të shëndetshëm. Disa hulumtime kanë vërtetuar se farat e avokados janë një burim i papërdorur dhe janë jashtëzakonisht të dobishme për shëndetin e zemrës dhe enëve të gjakut.

Si të hani farat: Kur copëtoni një avokado, hiqeni farën dhe qëroni lëkurën ngjyrë kafe para se ta lini të thahet, pastaj vendoseni farën tuaj në një blender derisa të formojë një pluhur që mund të përdoret si shtesë për smoothie ose çajra.

5. Farat e portokallit për një nxitje të energjisë

Portokalli është një frut i freskë dhe tepër i shëndetshëm. Ajo që ne nuk e dinim është se farat që portokalli përmban mund të përshpejtojnë nivelin e energjisë në trupin tonë.

Si të hani farat: Farat e portokallit mund të konsumohen gjatë ngrënies së portokallit ose të shtohen mbi vaktet dhe pijet për të rritur energjinë.

6. Farat e dardhës afrikane për dhëmbë të shëndetshëm

Dardha afrikane, ose Dacryodes edulis, është një frut që posedon një sërë vetish medicinale, farmakologjike dhe biologjike që janë shumë të dobishme për shëndetin e njeriut. Nga ana tjetër, farat janë të ngarkuara me sasi të larta të lëndëve ushqyese, përfshirë kalciumin që kontribuon në rritjen dhe mirëmbajtjen e dhëmbëve të shëndetshëm.

Si të hani farat: Nëse nuk i shijoni frutat, por doni t’i provoni, mund t’i blini në dyqan dhe t’i konsumoni.

7. Farat e frutave të pasionit për shëndetin mendor

Fruti i pasionit është një frut i purpurt/i verdhë i artë i njohur për shijen e tij të shijshme dhe përfitimet shëndetësore. Por kush e dinte që farat mund të jenë po aq të dobishme për shëndetin tonë sa frutat? Është vërtetuar se farat e frutave të pasionit janë të pasura me magnez, i cili mund t’i ndihmojë njerëzit të menaxhojnë nivelet e tyre të ankthit, sipas një rishikimi sistematik.

Leave a Reply