Shtohen tenstonet në kufi me Tajvanin: Avionët kinezë kanë hyrë në zonën tonë

Forcat ajrore të Tajvanit u vendosën në gjendje gatishmërie sot, teksa 27 avionë kinezë hynë në zonën e mbrojtjes ajrore të këtij ishulli, tha Ministria e Mbrojtjes.

Në deklaratën e Ministrisë së Mbrojtjes së Tajvanit thuhet se në mesin e avionëve që hynë në zonën ajrore të Tajvanit ishin edhe pesë bombardues H-6, që kanë kapacitete bërthamore, dhe 18 avionë luftarakë.

Avionët fluturuan mbi bregdetin jugor deri në Kanalin Bashi. Kina nuk ka komentuar lidhur me këtë njoftim të Tajvanit.

Tajvani, që Pekini e sheh si provincë kineze, gjatë vitit të fundit është ankuar disa herë se avionët luftarakë kinezë kanë fluturuar afër ishullit, shpesh kanë fluturuar shumë afër ishujve Pratas, që kontrollohen nga Tajvani, raporton REL.

Tajvani në tetor ka thënë se pothuajse 150 avionë kinezë kanë hyrë në zonën e mbrojtjes ajrore, që është më e gjerë se hapësira ajrore e Tajvanit. Sipas Tajvanit, kjo ndodhi gjatë një periudhe katër ditore, kur Kina po shënonte festat kombëtare.

Leave a Reply