Trump: Pelosi urren të gjithë ata që votuan për mua

Presidenti i SHBA-së Donald Trump ka kritikuar përsëri kryetaren e Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi për shtyrjen e pafundme të kalimit të mocionit të miratuar në Senatin e kontrolluar nga republikanët.

Dokumenti është i nevojshëm për të filluar një “gjyq” kundër Trump pasi Dhoma e Përfaqësuesve votoi për tërheqjen e tij, transmeton KosovaPress.

“Ajo urren të gjithë njerëzit që votuan për mua dhe Partinë Republikane. Po dëmton vendin ”, tha Trump.

Ai kritikoi gjithashtu ligjvënësit demokratë për tërheqjen.

“Ne u trajtuam shumë pa dallim, dhe tani ata duan të trajtohen në mënyrë të drejtë në Senat,” tha Trump.

Ndërkohë, Kongresi është në pushim, megjithëse nuk është arritur asnjë marrëveshje për të vazhduar procesin pas vendimit të Dhomës së Përfaqësuesve për revokimin.

Pyetja kryesore që është aktualisht në Uashington është se si i ashtuquajturi gjyq i Senatit, ku republikanët kanë shumicën, do të vendosë për shkarkimin e Trump dhe do t’i lejojë demokratët të thërrasin dëshmitarë të ri gjatë procesit.

Senati do të diskutojë mbi shkarkimin e Trumpit për shpërdorim detyre dhe pengim të Kongresit në janar.

Leave a Reply