El Salvador/ Të paktën pesë të vdekur për shkak të reshjeve të mëdha të shiut

Të paktën pesë persona janë vrarë në El Salvador për shkak të shirave të dendur që kanë pushtuar vendin që nga e Premtja. Lajmin e bëri të ditur shërbimi i mbrojtjes civile të vendit.

Mediet e huaja shkruajnë se viktimat janë një grua dhe tre fëmijë të së njëjtës familje. Ata u nxorën të pajetë  nga një lumë pranë Kishinau, në rrethin Sonsonate, rreth 70 km në perëndim të San Salvador, sqaroi shërbimi i mbrojtjes civile përmes Twitter.

Qytetet bregdetare Tecuca, Hickillo dhe Puerto El Triunfo, rreth 90 milje në juglindje të San Salvadorit, janë shpallur në alarm të kuq (rrezik i afërt).

Rrethe të tjera, të tilla si Salatenango në veri të San Salvador dhe Sonsonate në perëndim, janë vënë në alarm për masa paraprake, dhe pjesa tjetër e njëmbëdhjetë apartamenteve janë në gatishmëri për t’u përgatitur për një alarm të mundshëm.

Presidenti Najib Boukele paralajmëroi për një “probabilitet shumë të lartë të rrëshqitjeve të dheut” dhe i bëri thirrje popullsisë të bashkëpunojë me autoritetet për masat parandaluese.

Leave a Reply