Erdogan thotë se zgjedhjet në Turqi do të mbahen më 14 maj

Presidenti i Turqisë ka shpallur 14 majin si datën e zgjedhjeve të ardhshme parlamentare dhe presidenciale të vendit.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, presidenti Rexhep Tajip Erdogan, i cili planifikon të kërkojë rizgjedhjen, e bëri njoftimin gjatë një konference të shtunën në provincën veriperëndimore të Bursës.

“Falënderoj Zotin që jemi të destinuar të ndajmë rrugën tonë me ju, me rininë tonë të vlerësuar, që do të votojë për herë të parë në zgjedhjet që do të mbahen më 14 maj”, tha Erdogan, i cili kishte lënë të kuptohet për këtë datë edhe javën e kaluar.

Ai tha në Bursa se do të bënte deklarimin zyrtar më 10 mars, pas së cilës Këshilli i Lartë Zgjedhor i Turqisë do të përgatitej për zgjedhjet.

Nëse asnjë kandidat nuk siguron më shumë se 50 për qind të votave, raundi i dytë i votimit do të mbahet më 28 maj.

Erdogan, i cili ka qenë në detyrë që nga viti 2003 – fillimisht si kryeministër, më pas si president që nga viti 2014 – përballet me provën e tij më të madhe në dy dekadat e tij në frenat e fuqisë ushtarake rajonale, anëtarit të NATO-s dhe ekonomisë kryesore të tregut në zhvillim.

Ndryshe një aleancë prej gjashtë partish opozitare nuk ka paraqitur ende një kandidat presidencial.

Një parti pro-kurde që është e treta më e madhe në parlament është larguar deri më tani nga aleanca dhe ka thënë se mund të paraqesë kandidatin e saj.

Leave a Reply