Pas zjarreve që mbërthyen Athinën, ministri grek paraqet dorëheqjen

Ministri i Mbrojtjes së Qytetarëve Nikos Toskas ka paraqitur dorëheqjen nga posti i tij.

Deklarata ka ardhur nga vetë ministri ditën e sotme ku ka thënë ndër të tjera se kryministri Aleksis Tsipras nuk e ka pranuar dorëheqjen.

Në një konferencë për shtyp bashkë me drejtues të tjerë të qeverisë, ai vuri në dukje se kishte vendosur të japë dorëheqjen për arsye morale dhe jo sepse ai kishte bërë gabime në punën e tij.

Toskas mbrojti punën e Brigadës së Zjarrit dhe pjesës tjetër të forcave të sigurisë, duke thënë se nuk kishte ndonjë gabim serioz.

Shkaqet e zjarrit ende nuk janë sqaruar, por Toska ka dyshime se zjarri është i qëllimshëm.

Leave a Reply