Qeveria turke thotë se Gülen tentoi të helmonte Presidentin Erdogan

Përkrahësit e Fethullah Gülen, kritikues i Presidentit të Turqisë Recep Tayyip Erdoğan dhe Partisë së tij që udhëheq me Qeverinë, është përpjekur të helmoi Presidentin. Kështu ka deklaruar Ministri turk i Shëndetësisë Mehmet Müezzinoğlu.

“Organizata Terroriste e Fetullah, një organizatë ilegale e cila sipas Qeverisë udhëhiqet nga Gylen, ka ndjekur nga afër jetën private dhe zyrtare të Erdogan, në përmjekje për ta helmuar atë’, thotë Müezzinoğlu, raportoi gazeta ‘Bugün’.‘Bugün’ fillimisht ishte publikim i Gylenistëve, por më vonë u shndërrua në një media pro-qeveritare.39 persona, përfshirë Gylen në munhesë dhe ish-shefa të policisë janë në proces të gjykimit, nën akuzat për korrupsion.

Leave a Reply