Humbjet në Bakhmut/ Shefi i Wagner: Do të rekrutojmë 30 mijë ushtarë deri në mes të majit

Kreu i grupit ushtarak privat Wagner të Rusisë, Yevgeny Prigozhin, njoftoi se planifikon të rekrutojë rreth 30,000 luftëtarë të rinj deri në mes të majit.

Prigozhin pohoi gjithashtu se Wagner rekruton rreth 500 deri në 800 njerëz mesatarisht çdo ditë dhe ndonjëherë deri në 1200 në ditë, raporton CNN.

“Ka mundësi që ky numër i të rekrutuarve të ulet pas njëfarë kohe. Megjithatë, nga mesi i majit, ne planifikojmë që numri i luftëtarëve të njësisë të rritet me rreth 30,000, “tha Prigozhin në një mesazh audio të publikuar në Telegram .

Javën e kaluar, Prigozhin tha se Wagner po përpiqet të rekrutojë ushtarë nga 42 qytete në Rusi.

Wagner e ka përqendruar vëmendjen në rekrutimin e mercenarëve nga klubet sportive, palestrat e boksit dhe palestra të tjera, si dhe burra që kanë përfunduar më parë kontrata gjashtëmujore dhe mund të ripunësohen. Wagner gjithashtu ka rekrutuar një numër të vogël luftëtarësh të huaj. Por shumë nga rekrutët e grupit ushtarak privat besohet se janë vrarë ose plagosur në luftime të rënda rreth qytetit lindor të Bakhmut.

Leave a Reply