Numri i viktimave nga tërmeti në Turqi shkon në 58, raportohet për 900 persona të lënduar

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, tha të dielën se 58 njerëz ndërruan jetë si pasojë e tërmetit dhe më shumë se 900 të tjerë u lënduan.

Sipas medieve turke gjatë ditë së djeshme, Ministri i Mjedisit dhe Urbanizimit, Murat Kurum, tha se rreth 5,000 personel shpëtimi janë mobilizuar në terren.

Ai shtoi se 17 ndërtesa u shembën në Izmir si pasojë e tërmetit, përderisa përpjekjet e shpëtimit ishin duke u zhvilluar në tetë prej tyre.

Në anën tjetër, guvernatori i Izmirit, Yavuz Selim Kosger, iu tha gazetarëve se katër ndërtesa u shkatërruan plotësisht si pasojë e lëkundjeve.

Leave a Reply