Vriten tre ushtarë francez në Mali

Tre ushtarë francezë u vranë të hënën në Mali kur automjeti i tyre i blinduar goditi një pajisje shpërthyese në rajonin Hombori, në qendër të shtetit të varfër Sahel, tha Pallati Elysee.

Vdekjet çuan në 47 numrin e ushtarëve francezë të vrarë në Mali që kur francezët ndërhyrën për herë të parë ushtarakisht në janar të vitit 2013 për të ndihmuar në largimin e xhihadistëve islamikë, të cilët kishin pushtuar pjesë të vendit të Afrikës Perëndimore.

“Presidenti Emmanuel Macron kujton ushtarët me respektin më të madh”, njoftoi zyra e presidentit në një deklaratë.

Ai nënvizoi “vendosmërinë e Francës për të vazhduar luftën kundër terrorizmit”, raporton france24.

Forca Barkhane e Francës numëron 5,100 trupa të shpërndara në të gjithë rajonin e thatë të Sahelit dhe ka luftuar grupe xhihadiste së bashku me ushtarë nga Mauritania, Çadi, Mali, Burkina Faso dhe Niger, të cilët së bashku përbëjnë grupin G5 Sahel. /Telegrafi/

Leave a Reply