Sulmi fatal në kopshtin zoologjik të Shangait – vizitorët panë se si arinjtë po e mbysnin punëtorin

Një park kafshësh kineze ka premtuar të përmirësojë sigurinë pasi një nga punëtorët e tij u sulmua fatalisht nga arinjtë përpara një autobusi turistik.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, aksidenti në Parkun e Kafshëve të Shangait ndodhi të shtunën në “zonën e kafshëve të egra” të kopshtit zoologjik.

Video thuhet se e incidentit, e cila ishte shpërndarë në mediat sociale, tregon një grup turistësh që bërtasin ndërsa shikojnë arinjtë nga brenda një autobusi.

Në një deklaratë në faqen e saj të internetit, Parku i Kafshëve të Egra të Shangait tha se ishte “jashtëzakonisht i dëshpëruar që ndodhi një tragjedi e tillë”, duke shtuar se gjithashtu “u kërkoi falje turistëve për çdo shqetësim të shkaktuar”.

Parku thotë se aktualisht po merret me incidentin, do ta përmirësojë menaxhimin e tij të sigurisë dhe “do të bëjë çmos për të trajtuar pasojat e incidentit”.

Zona është e arritshme për vizitorët vetëm me autobus, me pamjet në faqen e internetit të mediave sociale Weibo që tregojnë se si kafshët lejohen të bredhin lirshëm.

Në video, një burrë mund të dëgjohet duke thirrur “është dikush [atje]”, ndërsa dikush tjetër dëgjohet duke pyetur “çfarë po ndodh?”.

Video shpejt u bë virale dhe nxiti debate rreth ekzistencës së kopshteve zoologjike dhe kushteve të sigurisë atje.

Leave a Reply